За Бога хората нямат вече. Не дават за милост. Увеличиха си масрафите. Ненужни такива.
Мъже минават, жени минават, пушат цигари, но не дават, реди дядо Добри.
Има и изключения - в този момент наконтена госпожа се приближава и пуска метален лев в пластмасовата чашка на стария човек. Целува му ръка и токчетата изчаткват към Попа. А синеокият човек със снежнобялата коса и брада остава пред храма. Като излязъл от стара приказка е - с власеницата, шаячните потури и овехтелия каскет.
Дарения
Застанал е пред църквата „Св. Седмочисленици", в центъра на София. Към него се приближава бездомно куче и с треперещи ръце го милва. Малко хора ги забелязват. Повечето бързат. Костюмари, ученици, трима хипари с бири в ръце. Някои обаче грейват от щастие, щом го зърнат и бъркат в портфейлите. Есенното слънце се прокрадва между облаците. Дядо Добри използва последните хубави ноемврийски дни, за да събере някой лев. Но не за себе си, а за Бог.
Много софиянци са виждали стария човек. Казват, че е единственият български юродив (блажен - бел авт.). За други е светец. Преди стоеше на колене пред входа на катедралата "Свети Александър Невски". Понякога пред „Света Неделя". После започна да идва пред „Свети Седмочисленици" и ден след ден, месец след месец събира пари. Казват, че за реставрацията на манастира в Елешница дал 15 000 лева. За покрива на църквата в родното му село Байлово „Св. Св. Кирил и Методий" и за тази в Елин Пелин - 11 000 лева. 10 000 лева за храма в Долно камарци... за този в Калофер, за тази в Поибрене. Събира по 1000, по 2000 лева и ги дава. Питам го за кой храм събира сега, а той ми отвръща - каквото събера го оставям в някоя църква. За себе си нищо не отделя. Храни се с каквото му оставят минувачите - кифла, хляб, плодове.... Но се е случвало да ляга и гладен. Преживява трудно, но светската суета не го трогва.
Без дом
Дядо Добри Добрев е видял 96 лета. Не знае кога точно е роден, но казва, че тъкмо била 'почнала „Европейската война". Вероятно края на юли 1914 година. Баща си не си спомня - загинал през войната. Елин пелин обаче помни. Като млад не бил набожен. Сеел нивите е Байлово, гледал и овце. Не обича да разказва за живота си, само че е сторил грях. Голям грях. Преди 12 години преписал имотите си на Църквата. Оттогава не си говори с четирите си деца, само внукът му, кръстен на него, се грижи за стария човек. Живее с котката си в Байлово, в старата пристройка на местния храм. Учил до четвърто отделение, но Библията е научил цялата. Откъс по откъс е запомнил на стотиците църковни служби, на които е присъствал.
Добре облечен господин, явно излязъл от офиса да хапне, казва, че ликът на дядо Добри му прилича на Петър Дънов. Разправя, че веднъж заради парите в чашката го нападнали наркомани. Минувачи обаче го спасили и разгонили крадците.
Сполай ти момче, казва ми на изпроводяк. И помни, че Божият път е човек да пази правдата и истината.
Жив и здрав да си дядо Добри. Дълги години.
Автор: Владимир Клисуров
Снимки: Силвия Кирилова
Публикуване: 30 ноември 2010 г., Deltanews.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар